Co jsou Hry na hrdiny?

Hry na hrdiny, někdy také zvané Hry na hraní rolí nebo anglicky Roleplaying games, jsou hry kombinující vyprávění příběhů, deskové hry a společenskou zábavu. Jejich hraní se podobá čtení knihy nebo sledování filmu, ale s tím rozdílem, že to jsou hráči, kdo rozhoduje o tom, co postavy v kteroukoliv chvíli udělají, co řeknou, nebo jak se rozhodnou.

Hru na hrdiny můžete vidět na mnoha místech, živé hraní např. zde, online hraní pak tady, fanouškovsky filmové zpracování zde.

Určitě stojí za to zmínit, že Hry na hrdiny jsou nejen zábavné, ale také rozvíjejí fantazii, kreativní řešení, pomáhají udržovat společenské vstahy a mnoho dalšího. Viz např. zde.

Co když ještě nic podobného neznám?

Nemusíš mít strach - Jeskyně a draci jsou psané s velkým ohledem na začátečníky a obsahují všechny potřebné návody a rady. Ačkoliv je kniha samotná velmi rozsáhlá, tak do začátku hraní ti stačí přečíst jen její malou část.

Ke hře budeš potřebovat samotná pravidla, papír a tužku a sadu JaD kostek (4, 6, 8, 10, 12 a 20 stěnnou kostku - lze je koupit i společně v sadě nebo použít mobilní aplikaci popř. google příklazem "roll 1d20")

Co jsou Jeskyně a draci?

Jeskyně a draci jsou česká verze světově nejrozšířenější a nejoblíbenější Hry na hrdiny vůbec. Přinesou nejen celá základní pravidla, ale i mnohá rozšíření, která jsou založena na mnohaletých zkušenostech a zájmu herní komunity jak u nás, tak v zahraničí.

Žánrově jsou Jeskyně a draci hrdinskou fantasy. V tomto rámci nabízí ohromně širokou paletu herních stylizací, od epických her podobných Pánovi prstenů přes intrikářské a historizující příběhy podobné Hře o trůny až po drsné Conanovsky laděné příběhy meče a magie.

Pokud se ti líbí knížky o hrdinných válečnících, mocných čarodějích nebo protřelých tulácích, JaD jsou hra pro tebe.

Jsou Jeskyně a Draci DnD 5e?

Jeskyně a draci mají stejný základ (odpovídající Základním pravidlům nebo Začátečnické krabici, plus všechna většina povolání, kouzel, mnoho kouzelných předmětů atd.) K němu přidávají další materiál a rozšíření (vlastní Obory povolání, část kouzel a odbordností, pravidla pro cestování a bitvy atd.).

Nebo řečeno jinak: ano, jsou, ale není to prostý překlad.

Není 550 stránek hrozně moc?

Ne, protože na první hru stačí přečíst si 10-20 stránek základních pravidel a tvorby postavy. Zbytek knihy tvoří budoucí obsah dostatečný na celé dlouhé roky dalšího hraní, včetně:

  • zhruba 100 stran možností pro tvorbu dalších a dalších postav vč. originálních inspiračních a návodných textů k jejich hraní
  • skoro 200 stran kouzel, vzorových běžných i kouzelných předmětů a ukázkových protivníků, z nichž potřebujete ale jen těch pár, které vstoupí do vaší hry
  • přes 70 stran volitelných, rozšiřujících nebo alternativních pravidel, která vám umožní si hru co nejvíce přizpůsobit, nebo ji hrát pokaždé jinak
  • přes 50 stran tvoří stylové ilustrace, okolo 50 stran je věnováno organizaci hry, návodům k její snadné přípravě a radám k jejímu vedení

Samotných pravidel je okolo 80 stran - z toho základ hry je popsán na 10 stranách a většina zbytku je věnována různým speciálním situacím. V podstatě většina knihy jsou věci, které byste jinde museli dokupovat jako různá rozšíření a dodatky.

Pro srovnání: Původní DrD mělo dohromady 559 stran, DrD+ dokonce 839 stran, původní 5. edice (základní 3 knihy) má 890 stran... atd.

Co JaD přinesou hráčům DnD 5e?

Česká pravidla v kvalitním knižním vydání. Pokud už DnD 5e hraješ, pak se na JaD můžeš dívat i jako na rozšiřující příručku, která ti přinese 31 nových Oborů k již existujícím Povoláním, 1 nové Povolání se 3 Obory a 1 staronové Povolání se 4 Obory, pár nových Odborností a Kouzel, rozšířující možnosti jako jsou Skupinová zázemí pojící celou družinu, pravidla pro tvorbu a přínosy Sídel (hradů, magických věží), prvidla pro cestování, rozšiřující pravidla pro souboje nebo pro hraní bitev atp.

Na kompletní rozdíly a přehled přidaných možnstí se můžeš podívat ve 2. díle série rozhovorů o JaD.

Co JaD přinesou fanouškům Dračího doupěte 1.6?

Moderní pokračování jejich oblíbené a bohužel již nevydávané hry! Dračí doupě původně vzniklo jako trochu přepracovaná kopie tehdejší 2. edice Dungeons & Dragons. Ačkoliv se později vyvíjelo vlastním způsobem, v principu se od DnD nikdy příliš nevzdálilo. Jeskyně a draci přináší 5. edici, která propojuje herní styly všech předchozích edic - tedy i samotného Dračího doupěte. 5. edice je přitom postavena na mnohem modernějších herních pravidlech, která jsou jednodušší a "lehčí", ale přitom přináší více herních možností.

Jeskyně a draci nejsou jen moderní pravidla pro stejný žánr a herní styl - obsahují obdoby všech deseti povolání z DrD 1.6 (ano, včetně sicca, theurga, pyrofora, chodce atd.)

Moment, není DnD hrozně epické? - pouze na velmi vysokých úrovních - stejně, jako samotné Dračí doupě. Prvních čtyři až pět úrovní je v DnD velmi "přízemních", dalších zhruba pět až deset je spíše "hrdinských". Podobně, jako v Dračím doupěti hraní podle Začátečníků, Pokročilých nebo Expertů.

Není k20 hrozně náhodná? - "náhodnost" je daná nejen kostkou, ale i rozsahem čísel. k20 proti 10, 15 a 20 není o nic náhodnější než k6+ proti 4, 5 a 11.

Kdy Jeskyně a draci vyjdou, v jaké podobě, kde a za kolik?

Kdy: 3. prosince. Předprodej je již zahájen - a za velmi výhodnou cenu!

V jaké podobě: Jeskyně a draci budou mít právě jednu knihu, která shrne všechna pravidla a možnosti pro Hráče i pro Průvodce hrou. Kniha vyjde v tvrdé vazbě. Kromě toho vyjde i oficiální PDF Jeskyní a draků a zvažujeme i další formáty (epub atp.)

Kde: JaD budou určitě nadále k sehnání na Fantasy obchodu, stejně jako v mnoha specializovaných i velkých knihkupectvích popř. v hračkářstvích. PDF bude ke stažení z Fantasy obchodu.

Za kolik: Kniha v předprodeji stojí 699 Korun, pozdější maloobchodní cena bude okolo 1200 Korun - i to je stále levnější, než všechny tři základní přiručky pro 5. edici dohromady (a podobně drahé, jako bylo kompletní původní Dračí doupě). PDF bude k dispozici buď za pevnou, nebo za dobrovolnou-doporučenou cenu (a logicky bude levnější, než pevná kniha).

Kdo za Jeskyněmi a draky stojí?

Vydavatelem Jeskyně a draků je nakladatelství Mytago zosobněné ve Skavenovi.

Autory JaD jsou jsou dlouhodobí hráči a fanoušci DnD a mnoha dalších RPG her, kteří pochází z komunity Kostky (www.d20.cz). V komunitě jsou známí jako sirien, Log, ShadoWWW, Aegnor, Elfaxik, Gurney, Chyba, Maelik, Tarfill, Xyel a menším dílem mnozí další (velkým přínosem jsou zejména Pan Bača a Shari)